"Enter"a basıp içeriğe geçin

Etiket: arkadaşlık uygulaması

arkadaş

Bugüne kadar, bir arkadaş ın ne anlama geldiği kavramını kafamı dolaştırmakta hala zorlanıyorum. Dışarıdaki birçok sosyal medyada dışa dönüklüğün aksine, arkadaş seçimimde her zaman çok daha dikkatli oldum. Deneyimlerime dayanarak, gerçek bir arkadaşlığı beslemek çok zaman ve enerji gerektiriyor. Bir kişinin nasıl birkaç yüz hatta birkaç bin arkadaşı olabileceğini anlamamın neredeyse imkansız olmasının bir nedeni budur. Daha da anlaşılmaz olan şey, en çok arkadaşa sahip olan bu sitelerin çoğu, sürekli olarak daha fazla arkadaş edinme arayışında olan sitelerdir.

Çoğu kısım için, Bu sitelerin tüm gizlilik ayarlarını görmezden gelmeleri yaygındır ve halkı ilgiden yoksun görünen dünyalarına davet etme lehine. Tamam, biraz fikirli olabileceğini kabul ediyorum; ama daha önce söylediğim gibi, her türlüsü alır. Esasen, bu sözde arkadaşların birçoğu, bir istifçinin nesneleri toplama şekline çok benzer şekilde, bir sitede bir ganimet olarak toplanan, tamamen yabancılardan oluşan bir topluluktur. Bir istifçinin manevi düşkünlüklerinin aksine, bu arkadaşların aslında bu dikkat arayan site sahiplerinin zaten aşırı şişirilmiş egolarını pompalamak gibi belirli bir rolü vardır.

Sadece eğlence olsun diye, Google’da “arkadaş” kelimesini aradım ve en rahat olduğum tanımı buldum, “bir başkasına sevgi veya kişisel saygı duygularıyla bağlanan bir kişi”. Tanımın son girişini görmek için aşağı kaydırdım ve bir arkadaşın: “bir sosyal medya web sitesinde bir kişi olarak diğeriyle ilişkili bir kişi” olduğunu belirtti. Arkadaş kelimesinin doğru bir şekilde kullanıldığını gösteren bir cümle ile gösterilen örnek beni eğlendirdi: “Hiç tanışmadık ama Facebook arkadaşıyız”. Bu sosyal medya tanımı, yeni bulunan arkadaş tanımından kopukluğumu örneklemektedir. Bir şey yerine kişiyi insanlıktan çıkarıyor gibi görünüyor, örneğin bir temas. Ancak,

Bu konuyla ilgili ilginç ve kuşkusuz oldukça kısıtlı araştırmam sırasında, kesinlikle çok farklı sosyal medya siteleri olduğunu keşfettim. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, sitenin türü ile söz konusu siteyle ilişkili arkadaş sayısı arasında güçlü bir korelasyon var gibi görünüyor. Öncelikle, en çok sosyal medya arkadaşına sahip olan siteler, genellikle sosyal medyada en çok zaman geçirme eğiliminde olan veya yaptıkları gönderi sayısının öngördüğü gibi en fazla ilgiye ihtiyacı olan site sahiplerine aittir. Aynı şekilde, site ne kadar özgecil veya eğlenceli olursa, siteyle o kadar çok arkadaş ilişkilendirilir.

Özetle, sosyal medya bir arkadaşın anlamını gerçekten yeniden tanımladı. Farklı sosyal medya sitelerini araştırmayı ve farklı kategorilerin her siteyle ilişkili arkadaş sayısı ile nasıl ilişkili olduğunu araştırmayı çok sevdim. Sosyal medya bir arkadaşın ne olduğunu yeniden tanımlasa da, denenmiş ve gerçek eski okul tanımına hala inanıyorum ki, “diğerine sevgi veya kişisel saygı duygularıyla bağlanan kişi”. Bunlar benim görüşüme göre, tabiri caizse, itme dürttüğünde arkanızı kollayacak insanlar. Kitleler için kopyalanması imkansız olan bu tür otantik dostluğu beslemek çok çaba ve enerji gerektirir. Haydi sende arkadaş bulmak için sitemizi hemen ziyaret et.